Lassan kialakul a Hodza-Bartha határ
Az engedelmes utcaseprő nyerte a szlovák elnökválasztást
Észak Dél ellen
2009.4.6.
"Erőtlen, nacionalista, üres figura"
Új Szó a szlovákiai elnökválasztás eredményéről
Minden országnak olyan elnöke van, amilyet megérdemel. Ez az ország egy erőtlen, nacionalista, üres figurát érdemel. Olyat, aki öt éven át élvezte az elnöki tisztség minden előnyét, autóversenyzett, hokimeccsre járt, dadogott, marhaságokat beszélt, szorgosan teljesített mindent, amit a ház ura, Robert Fico megkövetelt - írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap hétfőn.
Ivan Gašparovič győzelme, a kontraszelekció eredménye. "Az elnökválasztást nem Gašparovič nyerte meg, hanem az egyre idegesebb és agresszívabb miniszterelnök. Neki az a jó, ha ennek az országnak erőtlen, nacionalista és üres elnöke van, mert mindent le lehet nyomni a torkán. Ha Fico nem áll be Gašparovič mögé, nehezen elképzelhető, hogy akár csak húszszázaléknyi szavazatot szerzett volna az elnök. A kontraszelekció szervezője: Robert Fico" - húzza alá a lap főszerkesztője Molnár Norbert.
Szerinte az elnökválasztás nagy vesztese nem a második helyen végzett jelölt, hanem az ellenzéki Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) elnöke, akinek nem sikerült "a Grassalkovich-palota nevű mellékvágányra" állítani párton belüli legnagyobb ellenfelét, Iveta Radičovát - folytatja a főszerkesztő, Mikuláš Dzurinda volt kormányfőre utalva.
A szerző szerint ő is egyre idegesebb, nem mellesleg joggal. Van egy párt, amelynek vezére 12 százaléknyi választót képes megszólítani, s ha belegebed, akkor sem tud többet, mert elkopott az arca a nyolc év kormányzásban. Hitelét vesztette. Nincs a világon olyan párt, amely ne próbálná meg vezérének választani azt az embert, aki 45 százaléknyi szavazót képes megszólítani.
Mindenki, akinek a hatalom arroganciájából és önzéséből elege van, apró vereséget szenvedett. De csak aprót. A felszínre került ugyanis egy politikus, aki reálisan képes felvenni a harcot azzal a nacionalista-populista társasággal, amely privatizálta magának a szlovákiai közéletet, amely csak uszítással, ellenségképekkel képes hatalmon maradni. Ez a hatalom most elkezdett remegni. Jött egy ember, aki képes emberül megnyilatkozni, nem beszél baromságokat, és még egyéniség is. Meg nő is. Akinek reális győzelmi esélyei támadtak a jövő évi parlamenti választásokon: Iveta Radičová - szögezi le a szerző.
Na és ott a választó, északon és délen kottázható. Hülyíthető és naiv. Mégis elkezdett félni tőle az ellenzék és a kormány vezére is. Olyanok az eredmények, amilyenek, de valami megmozdult. Például a választó - záródik az Új Szó kommentárja. (MTI)
http://www.vajma.info/universal.php?rovat=cikk&ar=karpat&id=5188
2009. április 6. [13:39]
"Az engedelmes utcaseprő nyerte a szlovák elnökválasztást"
Ivan Gašparovič győzelmét a szlovákiai elnökválasztáson Robert Fico kormányfő intézte el, hasonlóan ahhoz, ahogy Csehországban Mirek Topolánek kormányfő is bebiztosította Václav Klaus elnökké választását. Fico nélkül Gašparovič egy aprócska párt élén tengődne, amely soha nem került volna be a parlamentbe, s politikailag halott és nulla lenne - írja az Engedelmes utcaseprő című jegyzetében a Lidové Noviny című konzervatív cseh napilap.
Gašparovič "azért maradhat hivatalában, mert az elmúlt három évben bevált. Engedelmesen söpörte az utat Fico kormánya előtt, a legkevésbé sem zavarta, hogy a szélsőséges Szlovák Nemzeti Párt is a koalíció tagja. A szlovákiai magyarokra úgy tekint, mint az ország potenciális árulóira, hasonlóan Ficóhoz vagy Ján Slotához" - írja a jegyzet szerzője Lubos Palata.
"Topolánektől eltérően, aki Klaus újraválasztásának támogatásával politikai öngyilkosságot követett el, Ficónak nem kell félnie. Gašparovič továbbra is hokimeccsekre fog járni, s csak ritkán hallunk majd róla, mert Klaustól eltérően semmiféle ambíciói nincsenek. Öt év múlva pedig - immár bővített jogkörökkel - a szlovákok az igazi Robert Ficót választják majd meg elnöküknek, s nemcsak a szolgáját, mint most" - zárja jegyzetét a Lidové Noviny. (MTI)
http://www.vajma.info/universal.php?rovat=cikk&ar=karpat&id=5187
2009. április 6. [10:19]
Szlovákia nem képes eltávolodni a kilencvenes évektől
La Libre Belgique kommentárja
Szlovákia nem képes eltávolodni a kilencvenes évektől - kommentálta a hét végi elnökválasztást a La Libre Belgique című belga lap hétfőn.
A jobboldali újság közép-európai tudósítója szerint Ivan Gasparovic elsősorban a kormány népszerűségének köszönheti államfői újraválasztását. Megbízatásának folytatása viszont szabad teret ad Robert Fico kabinetjének, amely "sorra hozza a magyar kisebbséget zaklató intézkedéseit".
A belga lap szerint Gasparovic újraválasztásához az alacsony részvétel is hozzájárult, különösen az, hogy csak az idősebb, fegyelmezettebb, a válság miatt kockázatot vállalni nem akaró rétegeket sikerült mozgósítani. További tényező volt a szavazás eredményében az is, hogy Gasparovic, aki a kilencvenes években a populista Vladimír Meciar közeli munkatársa volt, első elnöki mandátuma alatt sikeresen építette fel magáról a bölcs és ravasz nagypapa képét - írta az újság.
Christine Dupré tudósító sajnálattal állapította meg, hogy nem sikerült a másik jelölt, Iveta Radicová vállalkozása Gasparoviccsal szemben, jóllehet ő elutasította a nacionalizmust, és a haladás, valamint a polgáriasodás politikáját hirdette. (MTI)
http://www.vajma.info/universal.php?rovat=cikk&ar=karpat&id=5186
SME: MEGOSZTOTT ORSZÁG 2009. 04. 06.
A magyar kártya még mindig megbízhatóan működik Szlovákiában. Nem csak ez döntött Gašparovič győzelméről, de kétségtelenül jelentősen hozzájárult. Annak ellenére, hogy a magyar kártya a várakozásoknak megfelelően kétélű fegyverként működött – írja kommentárjában a SME.
A kormánykoalíció támadásai beindították a (magyar) kisebbség védelmi reflexét, és oly mértékben mozgósították a magyarokat, ahogy az MKP-nak eddig soha nem sikerült (bár a párt szokás szerint saját sikerének és befolyásának fogja ezt tulajdonítani). A cikk szerzője, Peter Morvay úgy látja, a délen élő magyarok megnövekedett választási részvétele sem tudta ellensúlyozni az északon, a szlovákok körében kevésbé jelentősen megnövekedett választási részvételt.
A SME szerint érdekes lenne megvizsgálni azt is, hogy „a magyarellenes kampány és az autonómiával való riogatás nem mozgósította-e azokat a szlovákokat is, akik az etnikai határ mentén élnek, és nem járult-e hozzá az ott tapasztalt magas választási kedvhez“. „Szlovákiában mélyen gyökerezik az a mítosz, miszerint a vegyesen lakott területeken, ahol a magyarok és szlovákok egymás mellett élnek, és közvetlen tapasztalataik vannak egymással, nem keletkezik etnikai feszültség. Ez állítólag az északon élő szlovákok kiváltsága, akik csak a médián keresztül és a politikusok nyilatkozatai alapján ismerik a magyarokat“ - írja a SME. Morvay azonban úgy látja, a mindennapi együttélés során is keletkezhet etnikai feszültség, a helyi kereskedelmi és hatalmi nézeteltérések, az egyszerű szomszédok közötti viták, a település vezetésével való elégedetlenség is azonnal etnikai síkra terelődhet.
Az elnökválasztási kampány eredménye „az ország etnikai megosztottságának elmélyülése és a polgári elv háttérbe szorulása“ lett. Morvay szerint ebben nincs semmi meglepő, hiszen ez „a jelenlegi kormány és a régi-új államfő politikájának egyik pillére“, akik a későbbiekben is ezt a taktikát kívánják folytatni. A SME szerint nemcsak a kormánypártok nyúltak a magyar kártyához, hanem – bár az elnökválasztási kampány során ez szinte "elveszett" – Zuzana Martináková is, aki közben liberális politikusnak állította be magát.
(bumm)
http://www.bumm.sk/fooldal/1/28192/sme-megosztott-orszag.html
Észak-Dél ellen
2009.04.06.
Talán kissé furcsa címmel találkozik az olvasó. Kérem, ne az amerikai polgárháborúra gondoljon, hanem – amint az majd írásomból is kitűnik – a szlovákiai köztársaságielnök- választásokról lesz szó. Észak-Dél ellen csapott össze, ahogy a választások után rápillantunk a térképre, amelyen más-más színnel tüntetik fel a két jelölt által megnyert járásokat.
Északon egyöntetűen a Smer és az SNS által is támogatott Ivan Gašparovič győzedelmeskedett, míg nyugatról keleti irányba a déli járásokban Iveta Radičová tudta begyűjteni az adott járásokban a legtöbb szavazatot. Nem nehéz kitalálni, hogy a „nemzeti” politikusok máris magyarázták az ún. bizonyítványt. Egyöntetűen azt a nézetet osztják, hogy Radičovát csak a magyarok szavazták meg és még hozzáteszik, hogy a magyar médiának köszönhetően kapott ennyi szavazatot. Pozsony és Kassa a két legnagyobb lakosú szlovákiai város is az ellenzék jelöltjét támogatta, ahol már egyre kisebb számarányban élnek magyar nemzeti közösségünk tagjai. A közel egymillió szavazó, aki Radičová asszonyt támogatta, tehát nem csak magyar nemzetiségű, hanem minden bizonnyal a többséget alkotó szlovákságból és más, Szlovákiában élő kisebbség tagjaiból kerültek ki.
A stabilitást képviselő és ezt a szlogent hangoztató Fico és Slota mozgósítani tudta választóikat, hogy a nemzeti érzelmű eddigi államfőt, Ivan Gašparovičot válasszák. Persze ehhez szükség volt egy biztos adu ászra. Ez pedig az ún. „magyar kártya” bevetése volt. Bár nyilatkozataikban egyértelműen elutasítják, hogy ők ehhez folyamodtak volna, a tények magukért beszélnek. Vajon mivel lehet a legjobban mozgósítani egy szlovák nacionalista szavazót, ha nem azzal, hogy elhintik, Radičová autonómiát ígér a magyaroknak? Vagy, hogy lépten-nyomon azt hangoztatják, hogy Radičová a magyarok jelöltje, ők akarják államfőnek és majd irányítják őt. Vagy, hogy megijesztik nemzeti érzelmű szavazóikat azzal, hogy a magyarok döntik el Szlovákia sorsát! Az állam szuverenitását féltő szlovák persze hogy megijed és teszi a kötelességét. Elmegy szavazni és a keménykezű, Fico és Slota párti "igaz szlovák jelöltre" szavaz, nem holmi „asszonyra”, akinek nem a politika körül kellene forgolódnia. A mozgósítás tehát sikerült és mosollyal az arcukon vették tudomásul, hogy a józan szlovák ész győzött és megmaradt az az államfő, aki majd hűen kiszolgálja a Smer és az SNS érdekeit. Az az államfő, aki kemény kézzel bánik a magyarokkal és megnyirbálja jogaikat azáltal, hogy a kormánykoalíciót kiszolgálva olyan törvényt ír alá, ami jó Ficoéknak.
Hiába fogott össze a magyar lakosság és szép számmal képviseltette magát a választásokon, míg mindig nem voltunk elegen, hogy győzzünk. Persze az északi áradattal nehéz is felvenni a versenyt, de megpróbálni meg lehet. Megpróbáltuk és csatlakoztak hozzánk a józanul gondolkodó szlovák és más nemzetiségű állampolgárok is, de kevesen voltunk. Most még igen, de ebben az évben több választásra is sor kerül. Jó volna, ha tudatosítanánk, hogy részvételünk fontos és befolyásolni tudjuk a választások kimenetelét. Ahogy mondani szokták, a csatát elvesztettük, de a háborút nem! Még van muníciónk, hogy megmutassuk, a déli országrész polgárai igen is szeretnének beleszólni a mindennapok politikájába és nem közömbös számukra, hogy kik képviselik az ország és szűkebb régiójuk érdekeit. Még sok csatát kell megvívnunk, hogy az északi szlovákok is tudatosítsák, mi nem különleges jogokat akarunk, csak az alapvetőeket! Magyarként élni szülőföldünkön és kultúránkat megőrizni gyermekeinknek! De, addig amíg erre nem mutat hajlandóságot a szlovák politikai elit és az általuk irányított szavazótáboruk, küzdenünk kell és újabb csatákat kell megvívnunk. Bízzunk benne, hogy eredményesek leszünk, ha összefogunk!
Karaffa Attila
http://www.felvidek.ma/index.php?option=com_content&task=view&id=12937&Itemid=1
Valami bűzlik Szlovákiában
2009.04.05.
Valami bűzlik Szlovákiában címen a HírExtra honlapja hoz összeállítást a tegnapi köztársaságielnök-választásról. Ebben magyarországi politikusok, szlovák-szakértők is megszólalnak. Két véleményt mi is közlünk belőle.
Annak, hogy a szlovák választók többsége Ivan Gašparovičra voksolt az elnökválasztáson, egyrészt az az üzenete, hogy Kelet-Európában a megosztás és a feszültségkeltés a biztos recept egy választáson a győzelemhez, de az eredmény azt is jelzi, Szlovákiában a nacionalizmus tartós jelenlétével kell számolni.
Érdekes helyzetnek vagyunk tanúi Kelet Európában, hiszen míg a G20-ak, az USA, a nyugat-európai államok mindenütt egyfajta közös fellépésre törekszenek - a kormányok, és az ellenzék egyaránt -, hogy megoldják a gazdasági-politikai válságot, addig Kelet-Európában "mintha fittyet hánynának ezeknek a kihívásoknak" - vélekedett Törzsök Erika, az Európai Összehasonlító Kisebbségkutatások Közalapítvány igazgatója.
A szakértő úgy látja, ami Szlovákiában történt, az "egyfajta népszavazás volt Robert Fico politikája mellett". A szlovákiai szavazók nagy többsége számára ez a voksolás arról szólt, hogy a Dzurinda-kormány által végrehajtott reformpolitikát fellazító Fico-kormány intézkedéseit helyeslik.
A 90 százalékot meghaladó magyar támogatottság az ellenzék jelöltjének azt jelzi, hogy az MKP és annak szavazóbázisa nélkül nincs erős ellenzéki összefogás Szlovákiában, s ez az egyik fontos üzenete a szombati voksolásnak - vélekedett Szarka László, az MTA Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézet igazgatója, aki szerint ez fontos fordulat lehet az MKP és az ellenzéki pártok eddigi hullámzó viszonyában.
Szarka László szerint másik fontos üzenete a szombati napnak a szlovákiai magyarok számára, hogy a szlovák közvélemény többsége még hajlamos a nacionalizmusra. Ezt csak a szlovák ellenzékkel való összefogással lehet fokozatosan visszaszorítani - szögezte le a szakértő, aki szerint a nacionalizmus tartós jelenlétével kell számolni Szlovákiában.
Szarka László - a választási eredmény tükrében - a magyar-szlovák kapcsolatokat úgy látja, hogy az újraválasztott elnök a kapcsolatok alakításában kevés jót ígér.
Emlékeztetett az eddigi kétoldalú elnöki találkozókra, ahol Gasparovič vagy nyíltan, vagy diplomatikusan, de visszautasította azokat a magyar kezdeményezéseket, amelyek a két ország kapcsolatában meglévő problémákat oldották volna meg. Vélhetően a Szlovák Nemzeti Párt támogatása ezt a magatartást erősíteni fogja - mondta.
Ivan Gašparovič jelenlegi államfő nyerte meg szombaton az elnökválasztás második, döntő fordulóját Szlovákiában.
A hivatalos végeredmény alapján Gašparovič megszerezte a szavazatok 55,53 százalékát, míg Iveta Radičovát 44,47 százalék támogatta. A választói részvétel 51,67 százalékos volt, ami mintegy nyolc százalékkal magasabb, mint a két hete lezajlott első fordulóban. A két jelölt közti különbség magasabb a vártnál.
Szlovákiában ez volt a harmadik közvetlen köztársaságielnök-választás. Ivan Gašparovič az első államfő, aki másodszor is mandátumot szerzett, s újabb öt éven keresztül ő lesz a pozsonyi Grassalkovich-palota lakója.
Felvidék Ma, HírExtra, ddg
http://www.felvidek.ma/index.php?option=com_content&task=view&id=12934&Itemid=1
GAŠPAROVIČ ÚJABB ÖT ÉVIG ÁLLAMFŐ MARAD 2009. 04. 05.
Nyomtatás
(frissítve - 10:48) Viszonylag magas részvételi arány mellett, a vártnál nagyobb különbséggel a jelenlegi államfő, Ivan Gašparovič nyerte az elnökválasztások második fordulóját. A választásra jogosult szavazók 51,67 százaléka voksolt, Gašparovič a szavazatok 55,53 százalékával diadalmaskodott, összesen több, mint 1,2 millióan támogatták a végső körben. Iveta Radičovának sikerült mobilizálnia szavazóit, de nem eléggé - 988 808 szavazata csak 44,47 százalékos eredményhez volt elég.
Az ellenzéki elnökjelölt a várakozásoknak megfelelően most is délen tarolt, míg a végső győztes keleten érte el a legjobb eredményt. Gašparovič az első hivatalban levő államfő, aki meg tudta védeni a posztját.
A győzelem egyben a Gašparovič mellett aktívan kampányoló kormányerők győzelmét is jelenti az ellenzék felett. Az eredményt ma délelőtt az Országos Választási Bizottság is kihirdette és megerősítette.
Radičová elismerte ellenfele győzelmét
Az eredmények kihirdetésének éjjelén Iveta Radičová köszönetet mondott választóinak és kijelentette, komoly kötelezettségnek és élménynek tartja, hogy sikerült egy millió választó támogatását elnyernie. Az ellenzéki elnökjelölt nem zárta ki, hogy öt év múlva ismét versenybe száll a funkcióért.
"Gratulálok a győztesnek és tiszteletben tartom a választások eredményeit" - jelentette ki Radičová. "Az ellenzék jelöltje voltam, nyílt lapokkal játszottam, ami múlt századi stratégia, nem beszéltünk az elnökválasztás valódi témáiról" - indokolta a vereségét a jobboldali jelölt.
A magyar körzetek ismét Radičovánál
A déli járásokban az előző fordulóhoz hasonlóan az ellenzéki jelölt diadalmaskodott, utcahosszal verve Ivan Gašparovičot. Komáromban a szavazatok 87,06 százaléka lett Radičováé, Dunaszerdahelyen 94,98, Párkányban 91,83 százalék szavazott az ellenzék jelöltjére. Az SDKÚ politikusa a fővárosban is komoly támogatókra talált, de nagyon gyengén teljesített északkeleten, északon és a Vág völgyében.
Az elnökválasztás eredményei az egyes megyékben Ivan Gašparovič
Iveta Radičová
megye részvételi arány % %
Pozsony 55,29 38,80 61,20
Nagyszombat 53,83 42,17 57,83
Trencsén 53,54 70,76 29,24
Nyitra 53,48 46,07 53,93
Zsolna 53,26 70,52 29,48
Besztercebánya 51,92 59,32 40,68
Eperjes 47,75 66,54 33,46
Kassa 45,97 50,69 49,31
Eredmények néhány választókerületben
részvételi arány Gašparovič Radičová % %
Vágsellye 49,19 30,86 69,14
Szenc 58,42 33,88 66,12
Dunaszerdahely 67,41 5,02 94,98
Komárom 55,43 12,94 87,06
Párkány 60,20 8,17 91,83
Érsekújvár 52,96 46,56 53,44
Léva 52,27 42,38 57,62
Rimaszombat 48,23 46,77 53,23
Nagykürtös 51,75 48,31 51,69
Kassa-környék 47,48 48,97 51,03
Tőketerebes 44,26 48,81 51,19
Rozsnyó 49,70 40,89 59,11
(bumm, fotó: SITA)
http://www.bumm.sk/politika/2/28165/gasparovic-ujabb-ot-evig-allamfo-marad.html
A sovinizmus tartós jelenlétével kell számolni
Helyi hírek Annak, hogy a szlovák választók többsége Ivan Gasparovicra voksolt az elnökválasztáson, egyrészt az az üzenete, hogy Kelet-Európában a megosztás és a feszültségkeltés a biztos recept egy választáson a győzelemhez, de az eredmény azt is jelzi, Szlovákiában a sovinizmus tartós jelenlétével kell számolni; erről az MTI által megkérdezett szakértők beszéltek.
Érdekes helyzetnek vagyunk tanúi Kelet Európában, hiszen míg a G20-ak, az USA, a nyugat-európai államok mindenütt egyfajta közös fellépésre törekszenek - a kormányok, és az ellenzék egyaránt -, hogy megoldják a gazdasági-politikai válságot, addig Kelet-Európában "mintha fittyet hánynának ezeknek a kihívásoknak" - vélekedett Törzsök Erika, az Európai Összehasonlító Kisebbségkutatások Közalapítvány igazgatója.
A szakértő úgy látja, ami Szlovákiában történt, az "egyfajta népszavazás volt Robert Fico politikája mellett". A szlovákiai szavazók nagy többsége számára ez a voksolás arról szólt, hogy a Dzurinda-kormány által végrehajtott reformpolitikát fellazító Fico-kormány intézkedéseit helyeslik.
Miközben Magyarországról úgy emlegetjük Szlovákiát, mint ahol keményen meg merték tenni azokat a reformlépéseket, amelyekre nálunk még csak készülnek, addig a szlovák társadalom választóinak többsége e reformpolitika fellazítása mellett voksolt - mondta Törzsök Erika, aki szerint ennek csak egy mellékjátszmája, hogy "lehúzták a magyar kártyát".
Törzsök Erika elmondta: a Magyar Koalíció Pártja (MKP) a kampányban arra törekedett, hogy egységes párt képét jelenítse meg, s ilyen módon a saját vezetésének megerősítésére törekedett, nem pedig az ellenzék jelöltjének győzelemre juttatása volt a célja. Egy kisebbségi pártnak pedig távlatosan kellene gondolkodni - tette hozzá.
A 90 százalékot meghaladó magyar támogatottság az ellenzék jelöltjének azt jelzi, hogy az MKP és annak szavazóbázisa nélkül nincs erős ellenzéki összefogás Szlovákiában, s ez az egyik fontos üzenete a szombati voksolásnak - vélekedett Szarka László, az MTA Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézet igazgatója, aki szerint ez fontos fordulat lehet az MKP és az ellenzéki pártok eddigi hullámzó viszonyában.
Az MKP helyzetét Törzsök Erika úgy látja, hogy a mostani választás Slota pártját (Szlovák Nemzeti Párt) és Fico (Irány-Szociáldemokrácia) pártját még közelebb hozta egymáshoz és ez előre vetíti a következő választásokra az ő győzelmüket. Ezzel - vélekedett - az MKP koalícióképessége csökken.
Szarka László szerint másik fontos üzenete a szombati napnak a szlovákiai magyarok számára, hogy a szlovák közvélemény többsége még hajlamos a sovinzmusra. Ezt csak a szlovák ellenzékkel való összefogással lehet fokozatosan visszaszorítani, a sovinizmus tartós jelenlétével kell számolni Szlovákiában.
Szarka László - a választási eredmény tükrében - a magyar-szlovák kapcsolatokat úgy látja, hogy az újraválasztott elnök a kapcsolatok alakításában kevés jót ígér.
Emlékeztetett az eddigi kétoldalú elnöki találkozókra, ahol Gasparovic vagy nyíltan, vagy diplomatikusan, de visszautasította azokat a magyar kezdeményezéseket, amelyek a két ország kapcsolatában meglévő problémákat oldották volna meg. Vélhetően a Szlovák Nemzeti Párt támogatása ezt a magatartást erősíteni fogja - mondta.
Ivan Gasparovic jelenlegi államfő nyerte meg szombaton az elnökválasztás második, döntő fordulóját Szlovákiában.
A nem hivatalos végeredmény alapján Gasparovic megszerezte a szavazatok 55,54 százalékát, míg Iveta Radicovát 44,46 százalék támogatta. A választói részvétel 51,67 százalékos volt, ami mintegy nyolc százalékkal magasabb, mint a két hete lezajlott első fordulóban. A két jelölt közti különbség magasabb a vártnál.
Ivan Gasparovic élvezte a két legerősebb kormánypárt - az Irány-Szociáldemokrácia (Smer) és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) - támogatását, míg Iveta Radicová az ellenzék közös jelöltje volt, s mint ilyen maga mögött tudta a Magyar Koalíció Pártját (MKP) is.
Szlovákiában ez volt a harmadik közvetlen köztársaságielnök-választás. Gasparovic az első államfő, aki másodszor is mandátumot szerzett, s újabb öt éven keresztül ő lesz a pozsonyi elnöki palota lakója.
Forrás: MTI/Echo Tv
|