Berényi József - ONLINE válaszai
2008.10.31
Berényi József - ONLINE - 2008. október 30-án
Berényi József
Admin
#1 | Elküldve: 27 Okt 2008 08:14 | Szerkesztve: Berényi József
Kedves Olvasóink, tisztelettel várom kérdéseiket.
Berényi József
Adminisztrátori megjegyzés: Az ÚJ KÉRDÉS (illetve HOZZÁSZÓLÁS) feltevésére a kérdések végén talál űrlapot. A fórumozáshoz nem szükséges a regisztráció. A moderálás jogát fenntartjuk. Az online fórum másfél órán át tart majd - 2008. október 30-án, 13 óra - 14.30 között - de kérdéseket már előre is fel lehet tenni.
Berényi József
Admin
#2 | Elküldve: 30 Okt 2008 13:11
Tibor:
Tisztelt Berényi József úr. Mint volt külpolitikai államtitkár nem érzi úgy, hogy a jelenlegi kormány teljesen ki akarja sajátítani az előző kormány érdemeit is. Konkrét példa erre a hamarosan megvalósuló vízummenteség az USA-ba...
Üdvözlöm Önt, és egyben a többi bejelentkezőt is!
Nagyon helyesen látja. Ez a kormány szeret idegen tollakkal ékeskedni. A vizummentesség megszerzésének rengeteg feltétele volt, a NATO-tagság elnyerése, az iraki és afganisztáni katonai jelenlét, az 1999-es koszovói válság idején tanúsitott kormánypolitika, valamint a mai gazdasági növekedés, amely biztosítja, hogy az USA-ba látogatók nem elsődlegesen munkát keresnek majd odaát.
Berényi József
Admin
#3 | Elküldve: 30 Okt 2008 13:16
Tímea:
Mi a véleménye arról, hogy Gašparovič azzal sincs tisztában, hogy hány magyar él Szlovákiában. Lehet interpellálni a parlamentben a köztársasági elnök kijelentései miatt is? Ugyanis véleményem szerint alkotmányellenes az államfő magyarázata is, hogy kevesebb magyar van, mint amennyien annak vallják magukat, hiszen az alaptörvény értelmében mindenki olyan nemzetiségú, amilyennek érzi, gondolja, vallja magát. Köszönöm a válaszát.
Felháborítónak tartom szintén Ivan Gasparovic köztársasági elnök ezen kijelentését. A köztársasági elnök közvetlen választási rendszere azt mutatja, hogy a napi politika szintjére süllyedhet az elnöki kampány. Minden jelöltnek tudatosítania kellene, hogy bizonyos határokat nem szabad átlépnie, mert bumerángként üthet vissza megválasztása esetén. Ezt a határt I.Gasparovic most átlépte, mert ha sikeres lesz, akkor nem mondhatja hitelesen azt, hogy minden állampolgár elnöke akar lenni. Sajnos, a törvények szerint nem interpellálhatjuk őt, csak politikailag véleményezhetjük - médiákon keresztül - a kijelentéseit.
Berényi József
Admin
#4 | Elküldve: 30 Okt 2008 13:26
M.D.:
Tisztelt Elnökhelyettes-úr! Úgy gondolom, az MKP-nak sokkal radikásisabban kellene fellépnie a szlovákiai magyarság képviseletében, és azt kellene erőteljesen szorgalmaznia, hogy a dél-szlovákiai szlovákság tanuljon magyarul, ne pedig a magyarokra akarják ráerőltetni a szlovák nyelvet, hiszen természetes elvárás, hogy egy betelepedett kisebbség próbáljon alkalmazkodni a többséghez. A Bugár-időszak nagyon alamuszivá tette a magyarságot. Ön szerint mit lehetne tennünk azért, hogy a szlovákok tudatosítsák, hogy mi sokkal inkább vagyunk otthon a Felvidéken, mint ők?
A Bugár-időszak megnevezése helyett azt mondanám, hogy a 8 éves kormánytagságunk miatt ma kisebb a szlovákiaii magyarság ellenállóképessége, mint volt pl. 1989 előtt, vagy 1991-1998 között. Ráadásul az utolsó 4 évet úgy éltünk meg, hogy az SNS még a parlamentben sem volt jelen. Ami a radikalizmusunkat illeti, politikai tevékenységünket mindig ahhoz igazítjuk, hogy mi (az MKP) mit akarunk elérni, egyben mihez tudjuk megnyerni a szlovákiai magyarok túlnyomó többségének a támogatását. A nyelvtudás szempontjából ma ott tartunk, hogy elsődleges hérdés a magyar nyelvünk védelme az SNS túlkapásaival szemben. Még nagyon messze vagyunk attól, hogy érdembeli vitát lehessen folytatni a szlovák partnerekkel arról, hogy a kölcsönös nyelvismeretnek nagy előnyei vannak egymás megértése és elfogadása szempontjából.
Berényi József
Admin
#5 | Elküldve: 30 Okt 2008 13:35 | Szerkesztve: Berényi József
Attila:
Nagyon örültem, amikor a Markízában olyan kiválóan szerepelt Madariccal szemben. Egy dologgal viszont nagy gondom volt. Ön azt mondta Madaricnak, hogy már "kiradiloztuk a Felvidék kifejezést". Ez a "mi" vehető vagy érthető az MKP-ra vonatkozóan is?
Közszerepléseink során általában nem használjuk a Felvidék szót - azért, hogy formai kifogások miatt ne vesszen el a tartalom. Ellenfeleink éppen arra várnak, hogy közösségünket érintő javaslataink megtevésekor azonnal a határmódosítás veszélyére hivatkozva elvessék azokat. Egyszerűbben fogalmazva, ha egy MKP-politikus a Felvidék szót használja, sok parlamenti képviselőnek "elborul az agya". Személy szerint ezért vagyok óvatos ezen földrajzi kifejezéssel, holott annak napi használata nem lenne szabad, hogy irritáljon bárkit is.
És köszönöm az elismerést.
Berényi József
Admin
#6 | Elküldve: 30 Okt 2008 13:48
Gömöri:
Úgy hallani, a HZDS, aki "megörökölte" az agrártárcát, simán be tudná perelni Simon Zsolt volt minisztert különböző tisztségből eredő visszaélések gyanújával (erre már Jurena is tett utalásokat). De hát minek tegye, ha nem kap érte semmit!? Pedig talán megérné, hiszen Simon rengeteget árt az MKP-nak - egyenesen a tolerancia csúcsa, hogy még mindig ott van a pártban. Meddig terjed még az MKP-vezetőségének a türelme?
Tisztelt kérdező, Ön "Gömöri" név alatt tette fel a kérdését. Tehát bizonyára tudja, hogy Simon Zsolt nagy támogatásnak örvend Rimaszombat és környékén, az MKP járási és kerületi elnöke is egyben. Tehát van alulról építkező támogatottsága. Más kérdés, hogy káros dolognak tartom, ha egy MKP-tag, sőt tisztségviselő a médiákon keresztül szólítja fel lemondásra az országos elnököt, és programszerűen támadja. Véleményem szerint, ha valaki meg akarja őrizni tisztségeit a párton belül, az ilyen jellegű kritikákat is a belső fórumokon kell megfogalmaznia. Ha valaki viszont úgy gondolja, hogy a médiákon keresztül akar támadni egy másik MKP-st (mondjuk az elnököt), akkor meg kellene szüntetnie a tagságát. Mivel, ismétlem, Simon Zsoltnak nagy regionális támogatottsága van, ezt Rimaszombat környékén másként látják, mint én.
Berényi József
Admin
#7 | Elküldve: 30 Okt 2008 14:09
Bósza János:
Berényi 2007 júliusában mondta, másfél éve:
BERÉNYI: AZ MKP IS FOGLALKOZIK AZ ÖNRENDELKEZÉS KÉRDÉSÉVEL
A MKP a tervek szerint a jövőre esedékes programalkotó közgyűlésig dolgozza ki önrendelkezési koncepcióját, jelenleg a műhelymunka folyik(ezt másfél éve mondta, hol a koncepció?). Berényi József, az MKP elnökhelyettese a Dél-Fölvidéki Autonómia Tanács hétvégi alakuló ülésével kapcsolatban nyilatkozott a Pátria Rádiónak.
Mondja Berényi úr, miért folytotta meg a DFÖT polgári társulás kezdeményezését az MKP, csak azt ne mondja, hogy ez nem így történt, bizonyítható tény, sajnos.
Maga is tudja a DFÖT törvény- és alkotmányellenesen nem lett bejegyezve, jogi segítséget kértek ehhez maguk hallgatásukkal ezt megtagadták.
Csáky szavai (nemrég a honlapjukon található):
"Nekünk egységre és alázatra van szükségünk, az egyéni vagy csoportérdekek soha nem helyezhetőek a közösségi érdekek elé. Ez a párt azért jött létre, hogy a szlovákiai magyarságot szolgálja, könnyebb és nehezebb időkben egyaránt."
Ez nem ellentétes azzal, amit csinálnak?
Miért nem beszélnek a parlamentben magyarul?
Miért nem hozzák fel parlamenti szinten az autonómia témát?
Ezekre már 1936-ban is volt példa. Magyar képviselő, magyarul beszélt a prágai parlamentben.
Előre is köszönöm a válaszait
A két világháború között azért beszélhettek magyarul is a parlamentben, mert a törvény ezt lehetővé tette. Ma ilyen lehetőség nincs. A magyar nyelv használata ma a parlamentben nem bátorság kérdése. Higyje el, minden gond nélkül elmondanám a beszédemet magyarul is, ha ennek a jelenlegi helyzetben látnám az értelmét. Ezzel viszont azt érném el, hogy a jövőben az égvilágon semmilyen javaslatom nem nyerne támogatást. Úgy gondolom, hogy választóink nem azért küldtek aparlamentbe, hogy diszkvalifikáljam önmagamat, hanem hogy tegyek értük valamit.
Ami a DFÖT illeti, továbbra is azt gondolom, hogy nem az MKP fojtotta meg, hanem az, hogy Önöknek, a kezdeményezőknek nem sikerült tömegtámogatást szerezniük, pedig megfelelő mediális érdeklődést váltott ki a DFÖT. Ezt nem sikerült megfelelőképpen kihasználniuk. Egyébként bizonyára emlékszik rá, hogy alakuló gyűlésük előtt azt nyilatkoztam, mindenkinek szuverén joga részt venni a DFÖT megalakulásán és tevékenységében. Személy szerint sohasem támadtam a DFÖT-t, mert egy demokráciában lehetőséget kell nyernie minden, alkotmányt nem sértő vélemény intézményes megfogalmazásának. A bejegyzés elutasítása miatt ha pert kezdeményeznének a szlovák állammal szemben, Strassbourgban az eredmény - szerintem - Önöknek kedvezne.
Az MKP stratégiai dokumentumai kapcsán csak azt tudom mondani, hogy honlapunkon megtalálhatók a tervezetek, abban igaza van, hogy elfogadásukra az MKP-közgyűlése által még nem került sor. Ez még várat magára.
Egyébként tisztelem kitartását és elszántságát, de egy parlamenti politikus és egy polgárjogi aktivista lehetőségei vagy korlátai nem ugyanazok.
Berényi József
Admin
#8 | Elküldve: 30 Okt 2008 14:28
Seres Zoli:
Oriskó Norbert azt írta a Szabad Újságban, hogy a Csáky vezetés egy év alatt többet tett a szlovákiai magyarokért mint az előző vezetés nyolc év alatt, és hogy Csáky a 15 pontjából már 12-t teljesített.
Örömmel fogadtam ezt a hírt, csak én szűk látókörű lehetek, mert nem látom ezeket az eredményeket.
Kérném, hogy nevezze meg azokat a konkrét eredményeket, amelyeket az új vezetés elért.
Más: Aláírta Őn a Benes dekrétumok elleni tiltakozó petíciós ívet?
Az új vezetés eredményeihez annyit, hogy ma ellenzékből politizálunk, így nehezebb látható eredményeket elérni. Ma a fő célunk a SNS romboló politikájának a megállítása. Ez részben sikeres is, hiszen a programszerű, magyarokkal szembeni uszítás mellett kifejtett csaknem minden törvényi kezdeményezésüket sikerült leállítani, vagy legalább módosítani. Sokan mondják, az MKP ma politikai elszigeteltségben van, nos, ez nem igaz. Az SNS-en kívül ma mindenkivel egyenrangú tárgyalópartnerek vagyunk. Az MKP-n belül viszont a helyzet nem konszolidálódott továbbra sem. Bízom benne, azonban, hogy minden MKP-s számára nem lehet más a cél, mint az előttünk lévő EP- és megyei választásokon a legjobb eredmény elérése. Ez a közérdek, reményeim szerint, legalábbis megszakítja a belső konfliktusokat.
A Benes dekrétumokkal kapcsolatos minden petíciós ívet (mert ma már több is van, de nincs erről teljes áttekintésem) aláírtam, ami az asztalomra került. Ennél sokkal fontosabbnak tartom azt, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének tagjaként kezdeményeztem - Farkas Ivánnal együtt - egy jelentés elkészítését a kollektív bűnösség eltörlésének a lehetőségeiről. Ennek címe:
The eradication of discrimination based on the principle of collective guilt in Europe
a dokumentum száma (doc 11409). Az interneten www.assemly.coe/int címen megtalálható, a jelentés készítése pedig folyamatban van.
Berényi József
Admin
#9 | Elküldve: 30 Okt 2008 14:38
Nógrádi vitéz:
Ön Csáky Pál oldalára állt az elnökválasztáson, ezért is lett alelnök.
Miben látta rossznak Bugár Bélát elnöknek? Miben látta, hogy Csáky Pál újat hoz a párt élére, hiszen BB jobbján ült az MKDM-ben korábban.
Ön szerint taktikus volt az MKP egyik legnépszerűbb arcát nyugdíjazni?
Csendben megjegyzem, hogy Bugár Béla megválasztása esetén is nagy valószínűség szerint a külügyekért felelős alelnök lettem volna. Igaz, nem elnökhelyettes, mint most. Ugyanakkor érdekelne, mire alapozza, hogy ki mellé álltam, de ma ez már egyébként teljesen mellékes. Támogatom Csáky Pált, mint elnököt. Az elnökcsere okairól egyszer már részletesen nyilatkoztam a Bumm internetes portálnak, ezt most ha megengedi, "ideragasztom".
"Csak hát leváltották a vezetést, akik hoztak egy teljesítményt, voltak eredményeik, de biztosan volt valami párton belüli elégedetlenség. Mi volt ennek az oka, és mi az, amit az új vezetés kínál? Mi az az új irány, amit a kongresszusi küldöttek szeretnének látni?
- Kicsit hiteltelennek tűnhet nekem elemezni nyilvánosság előtt a párton belüli elégedetlenség okát, hiszen Bugár Béla idejében elnökségi tag és államtitkár is voltam. Emellett szintén tudatosítom Bugár Béla politikusi előnyeit és eredményeit is. De Ön az elégedetlenség okaira kérdezett, hát válaszolok. Nagyon sok elemzés napvilágot látott már az elnökcsere okairól, ehhez nem tudok újat hozzátenni, csak összegezni azt. Elhangzott, hogy kiestünk a kormányból, nem sikerült megkötni a Smerrel a koalíciós együttműködést, ami elégedetlenséget okozott. A második kritika szerint nem sikerült harmonikus, transzparens, egymást kiegészítő kapcsolatrendszert felépíteni azon személyekkel, akik az MKP-nak köszönhetően gazdasági jellegű pozíciókhoz jutottak . Ennek köszönhetően a kongresszusi küldöttek jelentős része úgy érezte, hogy sem a párt, sem a magyar közösség nem profitál ebből az erőből. A harmadik ok az volt, hogy az MKP döntéshozatalaiban részt vevők gyakran nyugodtabb hangvételű és tágabb vitát szerettek volna néhány fontos döntés meghozatala előtt. A negyedik dolog pedig, hogy a szlovákiai magyarok egy rétege úgy gondolta, hogy túlságosan önfeladó politikát folytattunk az elmúlt 8 évben, és határozottabb nemzetiségpolitikára van szükség, jobban meg kell jeleníteni a szlovákiai magyar érdeket a belpolitizáláson belül. Ezen kifogásokat külön-külön egyének és csoportok fogalmazták meg, melyeknek 2007 március 31-i pártkongresszusi, egy alkalombeli, találkozásából született meg Csáky Pál 14 szavazati előnye Bugár Bélával szemben. Ha igaz az, hogy ez alapján a négy kritérium alapján fogalmazódott meg a csere, akkor logikus, hogy ezeken kell az új elnöknek változtatnia. "
Berényi József
Admin
#10 | Elküldve: 30 Okt 2008 14:42
Klaudia:
Tisztelt Berényi úr! Az Ön sikeres szereplése Madaričcsal, Szigeti Lászlóé Mikolajjal, Csáky Pálé Mečiarral a Markízában azt sejtetik, hogy a szlovák közvélemény is észleli azt a színvonalbeli különbséget, melyek az MKP-politikusai és a nacionalista szlovákok között van. Nem lenne jó ezért beszüntetni azt a bojkottot, hogy az MKP politikusai kerülik a tévés dialógusokat a SNS képviselőivel?
Meglehet, erre idővel sor kerül. Egyelőre óvatosak vagyunk azért, mert hallottunk egy mondást, miszerint: "Korlátolt emberrel ne vitatkozz, mert rutinból legyőz!". Egyébként nem hiszem, hogy a szlovák közvélemény támogatásával sikerült győznünk, ibkább a magyarok elégelték meg, ami történik, és ezen műsorokon keresztül mutatták ki véleményüket. Mindenkinek nagy köszönet a rengeteg sms-ért, amit kollégáimmal együtt kaptunk.
Berényi József
Admin
#11 | Elküldve: 30 Okt 2008 14:51
Emil:
Nagy figyelemmel kísértem azt a parlamenti szavazást, mely arról a módosító javaslatról szólt, melyet Ön és Szigeti László terjesztettek be a parlamentbe - és mely megoldaná az ún. "hibridkönyvek" vitáját is. Az SDKÚ-t a SNS mellett látni bizonyára sokakat meglepett (hiszen gyakorlatilag a tartózkodás és az ellenszavazat ugyanannyit ér)? Vajon az SDKÚ "törlesztett" Lisszabonért, vagy tényleg ilyenek? Megpróbálkoznak a második olvasat előtt tárgyalni velük, hogy változzassanak ezen? Hogyan tekintenek most Iveta Radičovára, aki az önök köztársasági elnökjelöltje is?
A kérdése nagyon helyénvaló. Csalódás volt számomra az SDKÚ-DS magatartása. Egyben elárulom az online-fórum olvasóinak, hogy eddigi pályafutásom legkellemetlenebb tárgyalása van mögöttem - éppen M. Dzurindával. Mindamellett a második olvasatban az SDKU-DS is feltehetően mellénk áll, ám kérdés, marad-e velünk a Smer? Iveta Radičová tartózkodása önmagában nem is lenne annyira jelentős hír, ha javaslatunk parlamenti vitája során nem egy másik elnökjelölt, F. Mikloško kért volna szót első nem magyar felszólalóként , aki viszont a tervezet megtámogatására szólította fel a szlovák képviselőket - néhány feltétel teljesítése esetén. Az élet megy tovább, a mi dolgunk az, hogy sikeresek legyünk a decemberi második olvasatban is.
Berényi József
Admin
#12 | Elküldve: 30 Okt 2008 15:02
Pali:
Tisztelt alelnök úr, Kedves József. Az Európai Parlamenti választásoknál több fórumon is felmerült a neved az eselyes befutók között. Tisztelettel megkérlek egy határozott válaszra, számolhatunk-e jelöltetéseddel? Igaz, hogy a végső sorrend az Országos Elnökség, illetve az Országos Tanács kezében van. Többen is szivesen látnának a befutók között. Szakmailag, felkészültség tekintetében nem látok akadályt a jelöltetésben. Sok sikert az esetleges induláshoz.
Amióta az MKP közgyűlése megválasztott elnökhelyettesnek, igyekszem a legjobb tudásom szerint végezni a munkámat - teljes erőbedobással. Ma úgy érzem, hogy ennek megvannak az első pozitív kicsengései is, mind a párton belül, mind a szlovák politikai életben általában. Egy EP-képviselői poszt ezt megszakítaná. Ezért szeretnék a továbbiakban inkább itthon politizálni. Ám ha az MKP testületei úgy döntenek, hogy mennem kell, akkor elfogadom a döntést, mint ahogy azt eddig is tettem. Akkor sem "cirkuszoltam", amikor 1998-2002 között az MKP OT két alkalommal sem engem választott ki pótképviselőnek, holott mind a sorernd, mind a preferenciaszavazatok (ún. karikázás) alapján nekem kellett volna következni. Most sem fogok.
Berényi József
Admin
#13 | Elküldve: 30 Okt 2008 15:05
K. Péter:
Kapcsolódva egy korábbi kérdéshez. Mitől teszi függővé azt, hogy indul-e az EP-választásokon? Köze van ennek esetleg ahhoz, hogy néhány sajtójegyzet, mint Csáky Pál lehetséges utódját emlegeti?
Az ilyen jellegű sajtójegyzetek megtisztelnek, de bővebben most nem tartom szükségesnek reagálni rájuk. Csáky Pál mandátuma a 2010-es választások utáni közgyűlésig szól.
Berényi József
Admin
#14 | Elküldve: 30 Okt 2008 15:07
H. Balázs:
Ön szerint a Smer a második olvasatban is támogatni fogja a közoktatási törvény módosítását, vagy megijednek a SNS felháborodásától?
Bárcsak tudnám a választ, de nem tudom... Mi nem ijedünk meg, reméljük ők sem.
Berényi József
Admin
#15 | Elküldve: 30 Okt 2008 15:17 | Szerkesztve: Berényi József
Sz.T.:
Mi a véleménye arról, hogy Bugár Béla volt MKP-elnök nyilatkozatai folyamatosan az MKP-vezetés lejáratására irányulnak?
A jogos és helyénvaló kritikát meg kell hallgatnunk, és le kell belőle vonni a tanulságot. Mindenkire érvéynes, amit korábban mondtam, egy MKP-tisztségviselőnek a kritikát a párton belül kell megfogalmaznia. Bugár Béla azért képez némi kivételt, mert már bejelentette, hogy a következő választások után visszavonul a politikától. Az ő esetében a kérdés ma már arról szól - véleményem szerint -, hogy ezen meghirdetett kivonulása hasonlóan dicsőséges lesz-e a szlovákiai magyar közvélemény előtt, mint volt nyolc éves elnökösködése. Biztos vagyok benne, hogy ezt ő is tudja.
Berényi József
Admin
#16 | Elküldve: 30 Okt 2008 15:24
Kereszt:
Gratulálok a tegnapi eredményhez. Ahányszor szó volt a kevert nyelvű könyvekről, annyiszor dühöngtem, hogy az MKP 8 évi kormányzása alatt ezt nem lehetett elrendezni? Most hónapokig ezzel kell foglalkozni. Szigeti László mellé Ön kellett, hogy végre konkrét lépést is tegyen az MKP. Várakozáson felüli volt a Smer támogatása, ránk fért egy kis sikerélmény. Ön is így gondolja?
Én is úgy gondolom, hogy ránk fér egy kis sikerélmény. Ahogy a sikerek közösek, úgy a kudarcoknak is annak kell lenniük a párton belül. Kétségkívül egy SNS-es kormányzás minden joghézagra rávilágít, ami a nemzetiségi jogainkat illeti. Meggyőződése, hogy ez sohasem egy ember mulasztása, ha valami az elmúlt 8 évben nem sikerült rendezni. Gyakran kormányzásunk alatt is "tüzet oltottunk", szó szerint a legégetőbb kérdéseket kezeltük. Akkor a földrajzi helységnevek kérdése nem merült fel problémaként.
Berényi József
Admin
#17 | Elküldve: 30 Okt 2008 15:26 | Szerkesztve: Berényi József
Tisztelt Kérdezők, Hozzászólók és Olvasók. Mindenkinek köszönöm a hozzájárulását ehhez a - számomra érdekes - online-beszélgetéshez. Köszönettel és üdvözlettel: Berényi József
forrás: MKP honlap
|