Hírlevél4: JMPP-A nép kérdez mi válaszoltunk, az Újszó meg cenzúráz
2009.6.14.
Bosza ur
Névtelen | 2009. június 13. szombat 11:52
hm, nem tom Bosza ur
mikor az SaS-nek irtam ala,hogy bejegyezzek oket az nem kerte a szemelyim szamat?
persze a bogaras hid az nem kap alairast tolem!
Az ÚJSZÓ cenzúráz
Bósza János | 2009. június 13. szombat 04:51
Kedves szerkesztőség, egy forumozó kérdésére válaszoltam, amit Önök a kérdést és a válaszomat is kitörölték, ezzel megsértették az alkotmányos jogaiamat. Az alkotmány a szólásszabadság jogát, a szöveg nem tartalmazott semmiféle reklámanyagot csupán informált, az esélyegyenlőség szabálya szerint.
Ezért határozott módon tiltakozom, hogy cenzúrálásukkal elkotmánysértést követtek el, s ami a legszomorúbb úgymond az egyetlen magyar napilap követte el egy magyar honfitársával szemben.
Ezt küldtem be.
Az autonómia joga a területi integritás megőrzéséig legális.
Bósza János | 2009. június 13. szombat 10:28
Jogegyenlőségért Magyar Polgári Párt - itt minden rólunk
Támogatási ív innen letölthető 10 ezer aláírás szükségeltetik a bejegyzéshez, kérem támogassa Ön is, gyűjtse az aláírásokat, majd az íven található útmutatás szerint küldje el a címünkre. Előre is köszönjük. Ha sikerül összegyűjtenünk és bejegyeztetnünk a pártot, már összel bemutatkozhat a megyei választásokon. Aktivisták és tagok jelentkezését várjuk erre az email címre
JMPP e-mail cím
Hírlevék3: JMPP - Békés autonómiavita
2009.6.12
Minden egyezségnek az az előfeltétele, hogy békés és tárgyilagos vitákat kezdeményezzünk, még akkor is, ha azt a másik fél egyenlőre nem fogadja el.
Miroslav Kusy:
“A polgári elv érvényesülése.
A szlovák nemzetállam a szlovákokat az egész ország uralkodó etnikumává tette, az etnikai alapú területi autonómia pedig a magyarokat tenné meg az adott régió uralkodó etnikumává. A mindkét fél számára üdvös megoldást az jelentené, ha a regionális közigazgatásban és az államigazgatás egészében is a polgári elv érvényesülne, az egészséges emberi értelemmel.Az autonómia követelése és megadása ugyanis legális; tehát nem bűn, nem jelent elszakadást, s a nemzetközi jog is megengedi. Az autonómia joga a területi integritás megőrzéséig legális. “
Folytatás innen
erre kaptam egy kérdést:
Bosza ur
Névtelen | 2009. június 13. szombat 11:52
hm, nem tom Bosza ur
mikor az SaS-nek irtam ala,hogy bejegyezzek oket az nem kerte a szemelyim szamat?
persze a bogaras hid az nem kap alairast tolem!
majd válaszoltam:
85/2005-ös törvény
Bósza János | 2009. június 13. szombat 04:10
Kedves névtelen, a törvény írja elő.
http://www.zask.sk/files/Volby_2005/85-2005.pdf
idézet:
(4) K návrhu musia byt priložené tieto doklady:
a) zoznam obcanov, ktorí súhlasia, aby strana vznikla; tento zoznam musí podpísat najmenej 10 000
obcanov a každý obcan musí uviest svoje meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu a císlo
obcianskeho preukazu (dalej len zoznam obcanov ),
b) stanovy strany (dalej len stanovy ) podla odseku 5 v dvoch vyhotoveniach,
c) doklad o zaplatení správneho poplatku, 2)
d) vyhlásenie o adrese sídla strany s uvedením obce, názvu ulice a císla domu podpísané
splnomocnencom; sídlo musí byt na území Slovenskej republiky.
egyébként az SaS-nek így nézett ki az aláírási ívjei:
http://web.sulik.sk/down/Sloboda_a_Solidarita.pdf ott volt az OP szám is tehát, ha Ön nem adta meg a sze.ig.számát érvénytelen volt az aláírása. Tudja ők gyűjtötték az email címeket, propaganda célból, mi ezt nem fogjuk megtenni, csak azt kérjük, amit a törvény előír, az "OP" számot pedig igen. Egyébként a szem sz. nem lehet visszaélni, így is úgyis minden hivatalban ez megtalálható. Ezt a belügy azért kéri, hogy majd le tudja kontrolálni, hogy a támogatási aláírások ténylegesen attól származnak akik azt aláírták.
Tudja az SaS egy szlovák párt, több mint valószinű senkisem vizsgálódott, de a mi esetünkben biztosan szétszednek minket ezért kell mindent pontosan a törvények szerint tennünk.
Ismeri a mondást, "Amit szabad az ökörnek, nem szabad a tinónak.", így is szokták mondani, "Amit szabad a nagyökörnek, nem szabad a kisökörnek."
Egyébként az originál íveket majd le kell adni a belügynek, és a szem.ig.számokat is ők adták ki tehát ezzel senki nem tud visszaélni. Egyébként mikor az MKP létrejött már akkor ez így volt, tehát ott is csatolni kellett a sze.ig.számot.
Végezetül, nagyon sajnálatosnak tartom, amit az egyetlen un. magyar napilap szerkesztősége elkövet.
Bizonyára ezt a hozzászólásomat is törlik, ezért elmentem, ahogyan elmentettem az előző hozzászólásaimat is.
Tisztelettel Bósza János
Komárom 2009.6.13-án, 16 óra 50 perckor kültem el.
* válasz
Cenzúra
Matt | 2009. június 13. szombat 06:58
Esetleg a szerkesztőség reklámnak minősítette a választ és azért törölte? Talán felvilágosítással szolgálhatna a fórum moderátora?
A Szlovákiában élő magyar választókat érdekelhetik az alábbi pontok:
Milyen előnyeik származnának a Szlovákiában élő magyar választóknak a JMPP megalapításából?
Pontosan milyen autonómia megvalósításására gondol a JMPP?
Milyen előnyeik származnának a a Szlovákiában élő magyar választóknak az autonómia létrehozásából?
Mi történne azoknak a Szlovákiában élő magyar választóknak az érdekképviseletével, akik lakóhelye az esetleg létrehozásra kerülő autonóm területen kívül esik?
Honnan várják a párt létrehozását támogató aláírásokat, egész Szlovákia területéről, vagy Szlovákia azon területéről, amely autonóm területté válna, amennyiben az ott élő lakosság autonómia létrehozása mellett döntene?
* válasz
Köszöm a kérdéseit,
Bósza János | 2009. június 13. szombat 08:28
de egyenlőre csak a saját nevemben válaszolhatok, mert a kezdeményező bizottság augusztus 8-án fog az alapszabályzattal és a céljainkkal konkrétabban fogalalkozni.
Még mielőtt megválaszolnám a kérdéseit, figyelmébe ajánlanám a hírleveleink linkjét, ahol már részben ezeket a kérdéseket feszegettem és részben előre megválaszoltam.
http://www.commorakozigaz.shp.hu/hpc/web.php?a=commorakozigaz&o=jogegyen...
De korrektség szabálya szerint Ön kérdez ezért nekem válaszolnom kell.
1. Idézet Öntől:
Esetleg a szerkesztőség reklámnak minősítette a választ és azért törölte? Talán felvilágosítással szolgálhatna a fórum moderátora?
Válasz:
Nem szántam reklámnak és nem is volt az mert nincsen anyagi vonzata, csak informál, az esélyegyenlőség szabálya szerint, az alkotmány szellemében. A korrekt informálásról is essen egy kis szó, mivelhogy azt az icike -picike kis hírt amit az újszó leközölt a JMPP velem kapcsolatosan, azt is dezinformáció formájában tette és a mellékelt linkeket, pedig mégcsak véletlenül sem lehet nevezni tárgyilagos tényközlésnek.
2. Kérdés:
Milyen előnyeik származnának a Szlovákiában élő magyar választóknak a JMPP megalapításából?
Válasz:
Erről már nagyon sokszor írtam a honlapomon rengeteg anyag ezzel kapcsolatosan megtalálható, deha röviden szeretnék mégiscsak válaszolni, azt mondanán a pluralizmus szabálya szerint a választás lehetőségét kapja. Gondolom a HÍD és az MKP közötti programkülümség annyira elhanyolható lesz, a két párt esetében inkább a személyekre adandó választásról, szimpátiaválasztásról, nem a pedig programokról és a célokról fog szólni. Mi azt a békésen otthomaradó réteget szeretnénk megszólítani akinek már elegük van a hazudozásból és az erkölcstelen polizálásból (ezekről a dolgokról az első három hírleveleünkben sokat írtam, az írásaimban ami CA honlapján megtalálhatóak többszáznyi cikkben megfogalmaztam miben látom a megoldást). Nem frázisokat akarunk durrogtatni, hanem konkrét kérdésekre válaszokat adni, de ez még majd később jön, ha majd a szerveink is létrejönnek és az egyes szakbizottságok feladata lesz a konkrét feladatok kidolgozása.
2.kérdés:
Pontosan milyen autonómia megvalósításására gondol a JMPP? Milyen előnyeik származnának a a Szlovákiában élő magyar választóknak az autonómia létrehozásából?
Válasz:
Ha most csak a saját véleményemet tolmácsolnám, akkor azt mondanám a területiben, de ha sikeresek akarunk lenni, akkor mindenki véleményét meg kell hallgatni és a kislépések politikáját kell folytatni.
Egy másik fórumban hasonló kérdésre ezt válaszoltam:
Bevallom én a területi autonómiában látom a legmagasabb szintű jogbiztonságot, ami kulturát és az iskolaügyet is illeti. Azzal maximálisan egyetértek mindenkit meg kell hallgatni, mindenki véleménye fontos, tehát akár még az ellenvéleményekben is lehet találni olyan pozitívumokat ami elősegíti, azonos jogok békés kikövetelését. Mert amikor én az autonómiáról beszélek, akkor egy olyan közegre gondolok, ahol a jogegyenlőség megvan, minden polgár egyforma. Ugyanis nem az autonómia állítsa meg az asszimilációt, hanem a ledelegált jogok, ezeket lehet részben és teljes terjedelmükben átadni egy terület lakosságának a polgároknak. Tehát a részmegoldás lehet akár a perszonális, vagy csak a kultúrális autonómia, mondjuk mint egy békés átmenet, s ha ez meglesz lehet a keletkező tapasztalatokból kiindulva, elgondolkozni azon, hogyan tovább. Vagy a meglévő közigazgatási határok átrajzolásával, kanton rendszer, regionalizmus, vagy politikai területi autonómia bevezetésén fogunk munkálkodni.
Egy biztos a mostani helyzet, nagyon rossz, ha gyorsan, s ha radikális (pozitív értelemben) lépésekre nem szánjuk el magunkat, akkor 20-30 év múlva végérvényesen először elszorványosodunk, majd véglegesen eltününk az asszimilációs folyamatok útvesztőjében.
A honlapunk fórumaiba, vagy emailformában, mindenki leírhatja a véleményét, javaslatait megteheti, aki azt jónak látja, csatlakozhat és belülről formálhatja saját tapasztalata és akarata segítségével a Jogegyenlőségért MPP-t.
A végleges program csak komoly viták után fog elkészülni, minél többen fognak hozzászólni, annál tökéletesebb lesz a végleges program.
A gazdasági problémáinkat ismerjük, a beruházások nagytöbbsége északra megy, pedig vannak jó termőföldjeink, vizünk, ami 21.sz. stratégiai nyersanyaga lesz, mindennek a mozgatóeleme, tehát van mire alapozni egy gazdag autonóm terület létjogosultságát. Nem szabad bizonyos tényeket, amelyek számunkra fontosak eltitkolni és nem szabad mindent állandóan politikai síkban megközelíteni. Mert pl. a gazdasági problémák egyformánt érintik az itt élő szlovákokat, magyarokat, romákat, a kevert családbekieket és mindenki mást aki érintve van a témában. Tehát az itt élő többségi nép fiainak, lányainak el kell magyarázni, egy közös autonómia számukra is fontos, mert gazdasági fellendülést eredményez és ami a jogokat illeti ők semmiben sem károsodnak, csak a többi kisebbség megkapja az alkotmányos azonos jogait és ez nem nevezhető a többségi nép diszkriminációjának, ahogyan manapság riogassák a déli szlovákokat autonómia témában. Le kell ülni és én tudom ha mind a két fél az egyezségre fog törekedni, akkor az egyezség meg is lesz, ami szerintem KÖZÖS TERÜLET AUTONÓMIÁ-ban fog kicsúcsosodni, mint egy olyan közegben ahol a jogegyenlőség szabálya szerint az esélyegyenlőség mindenki számára egyforma és egy természetes dolog lesz.
3. kérdés:
Mi történne azoknak a Szlovákiában élő magyar választóknak az érdekképviseletével, akik lakóhelye az esetleg létrehozásra kerülő autonóm területen kívül esik?
Válasz:
Egy területi autonómiának megvan az az előnye, hogy olyan szervei vannak, amelyek az állami szervek partnerei, tehát mi kétsíkban gondolkodunk. Egy magában a területi önrendelkezési formában az államon belül, ilyen a már 2 éve létező CA autonómia tervezete
http://www.commorakozigaz.shp.hu/hpc/web.php?a=commorakozigaz&o=11491525...
kihangsúlyoznám tervezet, vagyis vitaanyag, amihez mindenki hozzászólhat. Ez a tervezet parlamenttel, aközigazgatás összes lépcsőfokával számol, pontosabban a külügyön és a hadügyön jívül minden le lenne delegálva az autonómia szerveire. Itt gondoltunk azokra is akik nem tartoznának a területi autonómia fennhatósága alá, őket perszonális jogokkal lehetne felruházni. A területi autonómia szerveinek az érdekképviselete, felügyelete mellett. Pl. Malina Hedvig esete már rég nem lenne ügy, mert mondjuk, ha Hedvig ki is esne az autonómia terület jogvédelmi hatásköréből, de mivelhogy magyar nemzetiségű így az autonómia szervek felügyelete mellett már rég megoldódott volna a nemakarás szintjére került jogi csűrés-csavarás. A Magyar Nemzeti Autonómia Tanács hatáskörébe tartoznának azok a magyarok érdekképviselete, akik nem lennének az autonómia terület lakosai.
4.Kérdés:
Honnan várják a párt létrehozását támogató aláírásokat, egész Szlovákia területéről, vagy Szlovákia azon területéről, amely autonóm területté válna, amennyiben az ott élő lakosság autonómia létrehozása mellett döntene?
Válasz:
Ennek a pártnak a nevében benne lesz a magyar szó is nem diszkriminatív célzattal, csupán így szeretnénk kihangsúlyozni kikre számítunk és főleg kik számíthatnak a támogatásunkra. Ez a párt nem valakik ellen, hanem valakikért jön létre, tehát nekünk nincsenek és remélem sohasem lesznek ellenségeink, csak politikai ellenfeleink, így a bejegyzéshez szükséges 12-13 ezer aláírás (2-3 ezer az biztosíték) öszegyűjtésében bárki segíthet, ez egy formális dolog, amit a törvény ír elő, ez 2005 előtt csak ezer volt, ma tízezer, amit a bejegyzéshez feltételként telejesíteni kell. Aki támogassa az nem a párt tagságát, vagy szimpatizánsait jelenti, csupán azt, hogy támogassák egy új párt létrejötték a pluralizmus a választás lehetőségét. Lehet, hogy olyasvalaki is aláírja, vagy gyűjteni fogja az aláírásokat aki a választásokon már más pártra, vagy mozgalomra fog szavazni. Mi főleg a déli területekre számítunk, itt fogunk gyűjteni személyes találkozók keretein belül az áláírásokat. Komáromban hamarosan el is kezdjük, egyenlőre várjuk a szimpazizánsok és az aktivisták jelentkezését, hogy segítsenek a aláírásgyűjtésben. természetesen mi magunk is majd kivesszük a részünket a gyűjtésből.
Végezetül, még annyit tennék hozzá, már
az Andreas Gross svájci rapportőr által az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése elé terjesztett angol nyelvű jelentés is tartalmazta (kelt: 2003. április) teljes címe: "Kedvező tapasztalatok a regionális autonómiák terén, avagy az európai konfliktusmegoldás forrásai" (Positive experiences of autonomous regions as inspiration source for conflict resolution in Europe). A jelentést az ET plenáris ülése 2003. június 24-én tárgyalta, majd a témában határozatot és ajánlást fogadott el. Kimondja pl. azt, hogy a kisebbségeknek önrendelkezést biztosítva a kormányok végre közös nevezőre hozhatják a területi integritás elvét a kulturális sokszínűséggel. A 7. pont magát a címadó gondolatot idézi, miszerint a regionális autonómiák eddigi pozitív tapasztalatai az európai konfliktusmegoldás forrásainak tekinthetők. Az autonómia egy "államszint-alatti rendezés" (sub-state arragement) terméke, amely a kisebbség jogainak és kulturális önazonosságának megőrzése mellett garantálja az állam szuverenitását és területi egységét.
A történelemben a tettek, a győzelmek számítanak, nem az, mi jogos vagy jogtalan. Az számít, hogy mit akarunk, és elérjük-e.
A történelem legfeljebb fegyver az érvelésben. Senki sem fog automómiát adni azért, mert az jogos, igazságos vagy szép, de pusztán az a tény, hogy egyesek szerint jogtalan vagy igazságtalan, nem is lehet az akadálya.
* válasz
Bosza ur
Névtelen | 2009. június 13. szombat 07:28
koszonom valaszat, en az utcan irtam ala a SaS ivet, es tenyleg nem emlekszem, hogy a szemelyi szamat irtam volna. szoval az on partjat biztos tamogatni fogom, legalabb annyira mint a SaS-t. Pedig alairtam, mert Suliknak megvolt a cimem, hisz nevre szoloan kuldte a kampanyanyagat...
Tisztelt Bósza úr!
Matt | 2009. június 14. vasárnap 08:30
Tisztelt Bósza úr!
Köszönöm válaszát és a sok értékes információt. Céljaik reálisak, legálisak, jószándékúak, elérhetőek. Ahogy válaszából kitűnik, a választókra kivánják hagyni a döntést, azok szolgálatában és érdekében kivánnak tevékenykedni. Ahhoz nagyon sok sikert kivánok Önöknek.
Azt írja, hogy szívesen fogadnak javaslatokat, hozzászólásokat. Én csak egy dolgot szeretnék megemlíteni, amelyen el lehetne gondolkodni. Ahhoz, hogy meg tudják szerezni valamennyi nemzetiségű állampolgár bizalmát és támogatását, olyan szerveket kellene létrehozni, amelyek képviselnék valamennyiük érdekeit és ennek megfelelően kellene választani a szervek, hivatalok elnevezését. Az Ön által említett Magyar Nemzeti Autonómia Tanács-hoz hasonlóan lenne például Szlovák Nemzeti Autonómia Tanács is?
Dél-Tirol 1972. január 20-án szerezte meg a teljes autonómiát. Azt megelőzően az osztrák kormány kétszer is az ENSZ elé vitte Dél-Tirol ügyét. Ahhoz meg kell jegyezni, hogy az EU-nak akkoriban nem voltak meg azok a struktúrái és szervei, amelyekkel az EU jelenleg rendelkezik.
* válasz
Kedves Matt Igen a CA
Bósza János | 2009. június 14. vasárnap 09:20
Kedves Matt
Igen a CA autonómia tervezete ezt tartalmazza, a polgári elvű jogegyenlőséget, mert szerintünk békés együttélés mozgatórugója, hogy csak annyit kérjünk, amennyit hajlandóak lennénk megadni is:
Idézet a tervezetből:
15. Honföld Önkormányzati Intézményei
a) Az autonóm tartomány intézményei:
- Honföldi Önkormányzati Parlament;
- Honföld Kormánya;
- Honföld Elnöke;
b) A honföldi magyarok intézményei:
- Honföldi Magyar Nemzeti Tanács;
- Honföldi Magyar Elnök;
c) A honföldi szlovákok intézményei:
- Honföldi Szlovák Nemzeti Tanács;
- Honföldi Szlovák Elnök;
d) A honföldi romák intézményei:
- Honföldi Roma Nemzeti Tanács;
- Honföldi Roma Elnök;
e) A települési önkormányzatok intézményei:
- Megyei Hivatal;
- Városi Hivatal;
- Községi Hivatal;
- Polgármester.
továbbá
16. Az állam és a tartomány kapcsolata
(1) A régióban a Szlovák Kormány által kinevezett kormánybiztos látja el a törvényességi felügyeletet.
(2) A Tartomány és a Szlovák Kormány közötti vitás kérdésekben a kormánybiztos közvetít.
(3) A Szlovákia Parlamentje és Szlovákia Kormánya által Honföldre is hatályos törvényeket, rendeleteket, egyéb központi rendelkezéseket Honföld Önkormányzati Parlamentje a tartomány adottságainak megfelelően alkalmazhatja, illetve a Honföldi Önkormányzati Parlament 2/3-os többségű határozatával újratárgyalásukat igényelheti.
(4) Honföld határozatait alkotmányossági szempontból csakis az Alkotmánybíróság ellenőrizheti.
(5) A végrehajtó és az ügyviteli hatóságok és hivatalok által kibocsátott okiratok és megállapodások ellen fellebezni lehet a illetékes joghatóságnál.
(6) A tartományban az igazságszolgáltatást a törvény által létrehozott joghatóságok látják el.
(7) A tartomány önkormányzati szervei feletti ellenőrzésre jogosult:
a) az Alkotmánybíróság, a normatív rendelkezések alkotmányosságát illetően;
b) a Kormány, az országos érdekeltségű hatáskörök gyakorlását illetően;
c) a Közigazgatási Bíróság, az önkormányzatok közigazgatási szerveinek tevékenységét és szabályrendeleteit illetően;
d) a Számvevőszék, az országos érdekeltségű gazdálkodást és az állami költségvetésből átutalt pénzeszközök felhasználását illetően.
e) Honföld Elnöke, illetve a Honföldi Magyar Elnök, Honföldi Szlovák Elnök és a Honföldi Roma Elnök, megtámadhatja a törvényeket a jelen autonómia-statútum, a szlovák, a magyar és a roma nyelv, illetve a tartományban hagyományosan használt más nyelv védelmére vonatkozó előírások megsértése esetén.
http://www.commorakozigaz.shp.hu/hpc/web.php?a=commorakozigaz&o=11491525...
érdemes elolvasni szerintem sokmindenre magyarázatot kapunk (ez csak vitaanyag, javaslat, még Duray is azt mondta érdemes vitázni róla), még Belousovová sem talált benne kivetnivalót, csak egy dologba kötött bele (másba képtelen volt, TA3 2008 jan vitaműsorban), egy elírásba, hogy valahol 8% írtunk valahol meg 10%, azóta ezt a hibát is kiküszöböltük, ezekután már én nem értem miért nem merünk, miért kellett az MKP-nak tudatlanságban tartani minket azzal, hogyha kirukkolnak az autonómia témával nagy bajok lesznek. Igen, egy kezdeti felhördülés után jöhettek volna a tárgyilagos viták, majd az egyeztetések, parlamenti viták és az egyezség. Ezt a két népet csak egy dolog választja el a nyelv, az anyanyelvünk, többi dolog mind közös, történelmünk, a jó a rossz amit őseink átéltek, akkor miért nem merjük egymásnak elmondani kinek mi a búja-baja, öröme-bánata.
Szerintem, ha meg lesz az akarat, akkor a felvidéki magyarság is megmarad. Mi csak emiatt jövünk létre, az igaz szót akarjuk hirdetni és informálni szeretnénk, majd javaslatokat adni leülni tárgyalni a többségi néppel, megegyezni, majd békességben élni újabb ezér éven át, jogegyenlőségben, együtt, utódainkért.
* válasz
Igen a dél-tiroliak
Bósza János | 2009. június 14. vasárnap 09:58
Igen a dél-tiroliak szintén egy hosszú folyamat után kapták meg az autonómiájukat. A második világégés után a hadifogságból hazaérkezett dél-tiroliak kezdeményezték. Harminc évbe tellett, mire sikerült kikövetelniük az autonómiát.
További nagyon jó példák vannak Katalónia, Valancia, Baszkföld és a Baleári szigetek esetében, akárcsak finnországi svédek területi autonómiája, Aland szigetek, ahol svéd a hivatalos nyelv. Tehát az asszimilációt egy erősebb gazdaság nem állítja meg. A Két dolognak az autonómia kikövetelésének és gazdaság fellendítésének kéz a kézben kell történnie. A jogok megléte és az autonómia, mint közeg hiánya a jogok használhatatlanságát eredményezi, mert a többség mindig akadályokat fog gördíteni. Lásd az iskolarendszerünk, kultúra pénz, Pátria rádió, magaslati támogatások, nagyobb beruházások mind-mind Közép- és Észak-Szlovákiába mennek. A megmaradáshoz nem elég egy jobb nyelvtörvény, vagy bizonyos pozitív látszatváltozások, a kultúra és a iskolaügy terén. Csakis a radikális változtatások képesek stabilizálni a jogok alkalmazhatóságát, ilyen az autonómia. Tehát a saját házamban saját uram rendszer. Ehhez kell az autonómia, legfontosabb a kétnyelvűség kötelező szintű bevezetése, mindenhol (hadsereg kivétel lehet). Tehát a szlovák iskolákban is kötelezőnek kell lennie a magyar nyelvnek.
Ami a gazdaságot illeti élő példa, ha a kétnyelvűség hiányzik, akkor a többség dominciája természetes úton is felerősödik, letelepedések, lásd Pozsony környéki magyar települések esetét, Kassa és környéke, a magyar lakosság szinte megszünt létezni. Ez a gazdasági asszimiláció manapság felgyorsult, még határokat sem ismer (Rajka). Ezek ellen csak politikai autonómiával lehet, kötelező kétnyelvűséggel védekezni. Autonómia nélkül nincs megmaradás, a magyarság lassan, de biztosan felszívódik. Ha velünk szemben radikálozódik a környezetünk, védekezni csak hasonlóképpen lehet. Ennek van egy békésebb formája, a viták a tárgyalások kikényszerítése. Az, hogy még fél millió magyar van az annak is köszönhető, hogy gazdaságilag a déli területek el lettek nyomva, egy gazdasági fellendülés ezt felgyorsítaná. Nem hinném, hogy ezzel az MKP ne lenne tisztában, tehát ha ők nem merik, vagy nem akarják követelni határozott módon az autonómiát nemzetárulás követnek el, erős szó igen az, de igaz.
Katalónia példa:
Nyelvhasználat: a katalán hivatalos nyelv a három területen, egyenrangú. A tartomány közigazgatási nyelve a katalán, de megengedi a spanyol használatát is a Madriddal való érintkezésben. Képviselők katalánul beszélnek a barcelonai parlamentben. Az egyház is a katalánt használja, a gazdasági életben inkább a spanyolt használják. A kedvező gazdasági helyzet ösztönözte a bevándorlást. Ennek következtében a lakosság száma folyamatosan növekszik. A lakosság fele máshol született.
Képzelje el mindezt a mi esetünkben, ha gazdaságilag az autonómia nélkül hirtelenül megerősödnénk, 10 év alatt a magyarság a felére csökkene, úgy járnánk, mint Pozsony a 1920-1930-as években. Tíz év alatt 38-ról 20 alá csökken a magyar lakosság arányaiban, vagyis a felére. Ezt akarjuk a déli megmaradt régiókkal is, mert autonómia nélkül ez lesz, bármit is állítanak a jelenlegi politikusaink, ez sajnos tény, én is nehezem fogadnám el, de ha azonnal nem kezdjük radikásan követelni a jogainkat a felvidéki magyarságnak annyi.
Az EÚ a polgári elvre épül, mi is ezt hangoztatjuk, így nem etnikai alapú autonómiában gondolkodunk, hanem polgári elvűben, ehhez meg lehetne az EÚ-s képviselők támogatását is szerezni, mert nem országromboló célzattal jönne létre, hanem az etnikai alapú problémák kezelése végett. A polgárok jogairól van szó, amit az EÚ szigorúan szabályoz, akárcsak az EÚ-s államok alkotmányai, tiltják a diszkriminációt és méltóságteljes életet hirdetnek minden polgárnak. Mi csak ezt akarjuk. Ezért fontos a polgári elv hangoztatása, mert ez elfogadható cél. A ledelegált jogok állítják meg az asszimilációt, nem a név, hogy minek nevezzük az autonómiát.
forrás: http://ujszo.com/node/280377/talk#comment-11733
|